Стандард
БИЗЛАЈФ

Трик што го полуде целиот свет: Со вадење пликови, заштедувате 5.000 евра за една година

Методот „100 пликови“ стана главниот трик за заштеда, пред се затоа што е интересен, но и универзален начин да заштедите пари во вашиот џеб. И тоа, ако верувате на оние што го пробаа, дури 5.000 евра за 12 месеци.

Иако го носи ова име, вие не мора да користите пликови, рачки и парчиња хартија. Оваа техника ја осмисли Дејв Ремзи, откако сфати дека има многу работи дома кои само „собираат прашина“, т.е. постојано да купува што не му треба.

Ако планирате да заштедите во 2021 година, тогаш ќе мора да се откажете од некои потенцијални трошоци. Поентата на овој трик е да напишете броеви на коверти, односно хартии – од 1 до 100.

Треба да изберете еден ден во неделата, а потоа да извлекувате две парчиња хартија / два плико секоја недела. Треба да ја претворите износот што го подигнавте во евра, да додадете колку е и да оставите толку пари настрана.

На пример, ако сте ги нацртале броевите 5 и 20, треба да одвоите 25 евра тој ден. Се разбира, предизвикот е потежок ако нацртате поголеми броеви, на пример 100, но ако сте во можност – оставете ја силата да издвоите околу 12.000 динари тој ден да победи.

Ако имате помал приход, а сакате да го испробате предизвикот „100 коверти“, тогаш преполовете ја сумата и напишете броеви од 1 до 50. lastе трае помалку од шест месеци, а на крајот треба да имате заштедени 1.275 евра.

Парите што ги чувате на страна треба да ги чувате во еден плик, а ако се држите до целиот циклус, на крајот треба да соберете точно 5.050 евра, а она што е добро во врска со овој метод е што нема простор за самоволие, па да знаете колку треба да се достигне.

Поврзани вести

Продажбата на „нано“ станови се зголемува на најскапиот пазар за домување во светот

Влатко Зорба

Новиот вид на корона нема да ги спречи Британците да летуваат во Грција

Влатко Зорба

Најдобрите 20 фудбалски тимови изгубија 2 милијарди евра, Барселона води по приходи

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!