СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска-Бежоска: Стапката на раст на македонската економија ќе биде 3,9 проценти

„За оваа година, проектираме постепено закрепнување на економијата, односно стапка на раст од 3,9 проценти. На среден рок понатаму, очекуваме солидна стапка на раст“, вели гувернерката на Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска за емисијата „24 анализа“.

Според неа, од наредната година растот ќе биде над 3,9 проценти, а во просек ќе достигне до 4.

„Ние сме многу отворена економија. За нас, извозот е многу значаен и тоа е клучен мотор за нашиот раст“, потенцира Бежоска.

Поврзани вести

Разговараме за две нови инвестиции од 300 милиони евра, вели Битиќи

Влатко Зорба

Кабинет на Битиќи: Недела неработен ден е реалност, моделот на имплементација треба да ги заштити сите чинители во општеството

Влатко Зорба

Ангеловска: Ваучери за туризам за 117.000 граѓани, веќе се дистрибуираат