СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Цената на златото на светските берзи денеска во еден момент беше највисока во историјата во однос на еврото

Цената на златото на светските берзи денеска во еден момент беше највисока во историјата во однос на еврото, додека според доларот го достигна двонеделниот максимум.

Тоа се случи бидејќи инвеститорите бараа сигурно засолниште за капиталот откако компанијата „Епл“ предупреди на негативното влијание на новиот коронавирус на нејзиното работење.

Спот цената на златото беше 1.597,71 долари за унца односно забележа раст од 0,75 отсто. Цената на златото во однос на еврото се зголеми за 1,14 на 1.475,97 евра за унца.

И цената на паладиумот забележа раст од 0,76 отсто и изнесуваше 2.537,26 долари. И среброто се продаваше за 1,22 отсто поскапо односно една унца чинеше 18 долари.

Производителот на ајфон предвидува пад на своите приходи во вториот квартл поради епидемијата на новиот коронавирус.

Поврзани вести

По Костов, и Илоски се стекна со 1.000 обични акции на Комерцијална

Влатко Зорба

Најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари заради коронавирусот

Старт-ап компаниите предизвикани од FIA и мобилити клубовите

Влатко Зорба