Стандард
ЕКОНОМИЈА

Битиќи нема да присуствува на средбата со НУК

На барањето на Независната угостителска комора за средба со владини претставници беше одговорено потврдно и закажана е утре, петок 29.01.2021 година во 14:30 часот во Свечена сала на Владата на Република Северна Македонија. Утрово го известивме претседателот на НУК, Здравко Јосифовски дека поради неодложни приватни обврски вицепремиерот Битиќи нема да може да присуствува на средбата, но дека истата ќе се одржи со министерот за економија, Крешник Бектеши и претставник од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања,соопштија од Владата.

Во кабинетот на вицепремиерот Битиќи и министерот Бектеши се уште не е пристигнато никакво известување дека средбата се откажува ниту дека претставниците на НУК не сакаат да се сретнат со претставници на Владата, додаваат оттаму.

Поврзани вести

Бектеши и Наумов ќе ја промовираат третата бескаматна кредитна линија – Ковид 3

Ангела Веселиновска

ЕСМ додели два тендери од речиси 7 милиони евра на ТЕИКОМ ТИМ за набавка на помошна механизација за ПЕ Рудници

Влатко Зорба

Ново намалување на цената на бензините и дизелот

Берта Китинска