Стандард
ЕКОНОМИЈА

Бочварски на средба со Силвестри: Капиталните проекти се важни за економскиот развој

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски оствари работна средба со aмбасадорот на Италија во Република Северна Македонија, Н.Е Андреа Силвестри.

На средбата, Бочварски информирал за инфраструктурните проекти што се реализираат во Република Северна Македонија во делот на патната и железничката инфраструктура, како и проектот за гасификација на земјата.

„На средбата, го запознав амбасадорот со крупните капитални проекти што ги реализираме во нашата држава. Разговаравме за сите проекти, посебно за проектите што планираме да ги реализираме во наредниот период а кои се значајни за регионалното поврзување на земјата. Ова беше одлична можност да разговараме и за зголемување на економската соработка“, изјави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

На средбата биле разменети и мислења и искуства на двете земји во однос на справување со предизвиците од Ковид кризата.

На крај, министерот изразил благодарност за досегашната соработка и ја потенцира потребата од зголемување на економската соработка меѓу двете земји.

Поврзани вести

На неколку дена пред новогодишните празници, инспекторите ги интензивираа надзорите

Берта Китинска

Ангеловска: Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра или за 7,5 отсто повеќе во однос на 2018 година

Котација и проширување на котацијата на државни обврзници

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!