СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Девалвација на повеќе странски валути по падот на цената нафтата

Падот на цената на нафтата на светските берзи обесцени некои валути како руската рубља, индиската рупија и канадскиот долар, јавија светските медиуми.

Американскот долар денеска чини 75 рубли за долар, додека едно евро чини 81.2 рубљи. Иако цената на руската нафта „Јуралс“ не опадна така драстично како американската, рубљата сепак реагира на непостојаноста на нафтените пазари.

Девалвацијата на рубљата и на некои странски валути како индиската рупија и канадскиот долар настапи откако се дозна дека наскоро нема да има слободни складишта за суровата нафта затоа што нема побарувачка за неа.

Според некои економисти, зделката во рамките на ОПЕК+ склучена неодамна е неуспешна, бидејќи не може да ја регулира ситуацијата на светските пазари со нафта.

Поврзани вести

Бесими – Бјерде: Заздравување на економскиот раст преку „План за финансирање на економско заздравување и забрзан раст“

Влатко Зорба

Се отвораат аеродромите во Скопје и Охрид од први јули со нови правила за патување

Пристигна најновиот производ на Маск: „Tесла текила“ (фото)

Никола Поповски