СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Додека целиот свет е во долгови, тој се богати: Маск веќе тежи 74 милијарди долари, за трипати го зголемил богатството од март

Елон Маск сега е петтиот најбогат човек во светот, „тежок“ 74 милијарди долари.

Маск го зголеми своето богатство откако вредноста на акциите на „Tesla“ продолжува да расте. Тие достигнаа цена од 1.643,00 долари, што е за 300 проценти повеќе отколку во јануари 2020 година.

Сега, „Tesla“ вреди повеќе од General Motors, Ford, BMW или Ferrari. Тој го надмина секој ривал и стана највредниот производител на автомобили во светот.

На прашањето за неговото богатство, основачот на „Tesla“ рече: „Навистина не можев да се грижам помалку. Овие бројки се зголемуваат и паѓаат, но она што е навистина важно е создавање на одлични производи што луѓето ги сакаат“.

Маск имаше нешто помалку од 25 милијарди долари во март и беше на 31-то место на списокот на богатите „Форбс“. Оттогаш, неговото богатство тројно се зголеми.

Сега тој е само зад основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, кој е четврти најбогат, Бил Гејтс, Бернард Арно и Џеф Безос.

Инвеститорите ширум светот, верувајќи во мисијата на компанијата да ја предводат автомобилската индустрија во иднината со батерии, ги вложиле своите лични пари, а понекогаш и пензиските фондови на нивните родители, во „Tesla“ и добиле убави награди.

Акциите на „Tesla“ наскоро би можеле да влезат во индексната корпа S&P 500, иако вклучувањето не се врши автоматски дури и со целокупната профитабилност на компанијата. „Tesla“ вечерва планира да ги објави деловните резултати за вториот квартал, по затворањето на берзата на Вол Стрит, така што сите очи на актерите од пазарот и инвеститорите денес се наоѓаат на финансиските показатели на компанијата во тој период.

Причината за ова лежи во фактот дека, според Општо прифатените сметководствени стандарди (ГААП), објавувањето дека компанијата остварила добивка за четврт последователен квартал, значи дека производителот на електрични автомобили во сопственост на Маск ги исполнува условите за влез во индексот кошница на најликвидни акции S&P 500.

Се зголемуваат шпекулациите дека компанијата ќе го постигне тоа – профитабилноста во текот на целата година – со оглед на тоа што „Tesla“ објави рекорден број испораки на автомобили на почетокот на јули.

Овие шпекулации беа поттикнати од самиот Маск, кој навести по е-пошта до вработените дека постои можност компанијата да оствари квартален профит.

Вклучувањето во индексот се заснова на квантитативни и квалитативни фактори.

Компаниите мора да бидат со седиште во САД и да се котираат на берзите во Њујорк, Насдак или Кбое. Тие исто така мора да имаат пазарна капитализација над 8,2 милијарди американски долари и да известуваат за добивка во текот на четири последователни квартали, според американските генерално прифатени сметководствени принципи (ГААП).

Меѓутоа, дури и ако компанија ги исполнува овие критериуми, како и другите одредби, не гарантира дека ќе биде вклучена во индексот.

Одборот за индексите се состанува на секои три месеци, а следниот состанок е закажан за третиот петок во септември.

Поврзани вести

Деспотовски: Владата покажа дека може да биде вистински партнер на компаниите

„Фајнанс тинк“: Поради коронавирусот, да се подготви план за поддршка на граѓаните и фирмите

НБ: Денарот е стабилен, објавите на онлајн-платформите не произлегуваат од реално тргување со валути

Влатко Зорба