СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Јосифовски по средбата во Владата: Првиот чекор кон доброто за угостителската индустрија го направивме

Од нашите 5 барања скоро три се исполнети, четвртото треба да се доработи, а во однос на петтото немaше разбирање. Најверојатно месец јануари е изгубен по однос на плати, но државата работи како да ги надокнади во наредниот период, изјави Здравко Јосифовски од НУК по вчерашната средба со вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи.

-Ќе можам да кажат дека сме задоволни тогаш кога реално ќе ги добиеме мерките. Можам да кажам дека првиот чекор кон доброто за угостителската индустрија сме го направиле“, вели тој.

Угостителите на денешната средба од владата побараа безусловна помош за вработените во угостителската индустрија до крајот на пандемијата, надомест за штетата направена со последната рестриктивна мерка со работа до 18 часот, достапност до долгорочни бескаматни државни кредити.

Поврзани вести

Влада: Да се разгледа можноста за финансиска поддршка за работодавачите, за родителите на ученици до 10 години, кои се ослободени од работа

МТСП: Компаниите да се придружуваат до препораките за организација на работењето

Макрадули и Сугарески најавија поврзување на Пошта и Царина во еден систем за дигитализација на постапките

Влатко Зорба