Компании и пазар

Цените на горивата остануваат исти, поскапува мазутот

Цените на бензините и дизел горивата остануваат исти, а од ноќеска на полноќ се зголемува цената на мазутот, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,54 отсто.

Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 останува 67 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 и понатаму ќе се продава за 69, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 61,5, а Екстра лесното масло за домаќинство
(ЕЛ-1) за 50,50 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,929 денари за килограма се зголемува малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 35,407 денари за килограм.

Како причина за промена на цените на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемувањето на цената на светскиот пазар во изминатата недела кај бензинот за 0,85, а кај дизелот за 1,21 отсто, како и за 0,43 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

Поврзани вести

Како до стипендија на Меѓународниот балкански универзитет?

Влатко Зорба

„Кросбоу“ ќе ја направи зелената енергија конкурентна на регионалниот пазар

Влатко Зорба

Apple ја менува својата стратегија кај паметните телефони

Влатко Зорба

Убер отпушта 3.700 работници

Stefanija Kuzmanovska

Објавени најуспешните претприемачи за 2019 година

Влатко Зорба

Mеѓународна конференција „Жени во индустријата“

Влатко Зорба