Компании и пазар

Костовски: Еуростандард има доволно капитал за да ги подмири сите оштетени

Бизнисменот и сопственик на Еуростандард банка, Трифун Костовски во вчерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа, изјави дека банката има доволно капитал да ги подмири сите оштетени.

– Банката има доволно и капитал во готовина и хипотеки и некретнини кои што ќе ги подмират сите оштетени на банката. Ама тоа мора да биде под услов доколку целиот стечај се заврши максимално брзо, посочи тој.

Тој вели дека планот за Еуростандард е „кроен многу одамна“, и сега дошло време на финализација.

– Само наивен човек може да верува дека Македонски пошти како потенцијал се за верување. Имаат 330 експозитури, тоа се најмногу експозитури во Република Македонија и сега видете што се случува, со еден удар се убиваат две муви, тврди Костовски.

Поврзани вести

Џони Ајв веќе не е дел од Apple

Влатко Зорба

Луѓето бегаат од Њујорк: Становите се празни, притисок врз цените на недвижностите

Влатко Зорба

Нерегулираната онлајн продажба ја зголемува сивата економија

Huawei ја продолжува гаранцијата за сите свои уреди до 3 месеци

Влатко Зорба

Во Кина завршен 5G пат – подготвен за автономни возила

Влатко Зорба

Apple плаќа 113 милиони за аферата за забавување на iPhone

Влатко Зорба