Компании и пазар

На вистинско место во вистинско време: Индустрии на кои короната позитивно влијаеше

Неодамнешната студија на Invezz открива 11 индустрии кои биле најпозитивно погодени од Ковид-19. Во време на економска криза на некои индустрии бизнисот им процвета. На списокот се наоѓаат следниве индустрии:

 • Книги
 • Кафе за домашна употреба
 • Онлајн спортски игри и гејминг
 • Опрема за вежбање во домашни услови
 • Луксузни маски за лице
 • Опрема за градина
 • Средства за миење раце
 • Онлајн купување на намирници
 • Онлајн пораки и видео конференции
 • Забавни онлајн сервиси
 • Излети

“Некои компании се најдоа во вистинско време на вистинско место“, вели  Дејвид Мери од Invezz и додава дека агилните компании ќе пронајдат начин да го преживеат и вториот бран од коронавирусот ако го има.

Поврзани вести

All inclusive карантин – хотели во Хонг Конг започнаа нов тренд

Влатко Зорба

Македонија 57-ма во светот според глобалниот индекс на иновации

Влатко Зорба

Најбогатиот човек на светот изгуби 10 милијарди долари за еден ден

Влатко Зорба

Македонија на трето место во регионов по стапка на проблематични кредити

Влатко Зорба

Фејсбук отстрани 7 милиони постови со лажни информации за коронавирусот

Влатко Зорба

Вашингтон го проучува сајбер доларот

Влатко Зорба