Компании и пазар

Улкер повторноенајбогатиот човек во Турција

Forbes Турција ја објави листата со имиња на 100 најбогати луѓе во земјата, а на нејзиниот врв е Мурат Улкер, човек кој таа позиција до минатата година ја држеше пет години по ред.

По едногодишната пауза, шефот на Yıldız Holding, најголемата прехранбена компанија во средна и источна Европа, Блиски Исток и Африка, на првото место се врати со лично богатство во вредност од 4,7 милијарди долари.

Улкер, на Ülker група, членка на Yildiz Holding се придружил во 1984 година, како координатор за контрола. Во компанијата којашто има над 320 прехранбени брендови, бил на различни позиции, во 2000 година станал извршен директор, а 2008 година и генерален директор. Под негово водство Yıldız Holding го прошири својот бизнис и направи неколку аквизиции.

Улкер неодамна ја напушти управата на Yıldız Holding, а на своето богатство од минатата година додаде околу милијарда долари.

На второ место е шефот на турскиот градежен гигант Rönesans, Ерман Иличак со богатство од 3,2 милијарди долари.

Ферит Чахенк од Doğuş Holding е на третото место со лично богатство од 2,4 милијарди долари.

Вкупниот број на милијардери е ист како и минатата година (29), а бројот на жени на оваа листа се намали годинава од 28 на 25.

Поврзани вести

Кои се најголемите купувачи на руска нафта?

Влатко Зорба

Ангеловска: Целосно реализирани првите бескаматни кредити

BlackBerry повторно се враќа на пазарот

Stefanija Kuzmanovska

Просечната нето-плата во јуни 2020-та, повисока за 1.662 денари во однос на истиот месец лани

Влатко Зорба

Банкарски гигант изгуби 200 милиони долари за само еден ден!

Stefanija Kuzmanovska

Приходите од Истанбулскиот канал ќе достигнат 1 милијарда долари годишно

Влатко Зорба