Стандард
ЕКОНОМИЈА

МФ ќе ги усогласува стандардите на ЕУ околу штетноста на хартијата на фискалните сметки

Ја разгледуваме новината воспоставена од Европската Унија за и ние да се усогласиме и доколку анализите утврдат дека можеме што поскоро да го направиме тоа, ќе пристапиме и ние кон истото, нагласи денеска министерката за финансии Нина Ангеловска одговарајќи на прашање во врска со хемиската материја „бисфенол А“ која се наоѓа во хартијата на која се печатат фискалните сметки и која директно влијае на здравјето на сите оние што се во допир со неа.

Таа посочи дека разговараат со Управа за јавни приходи, ќе ги погледнат сите услови не само поради усогласување на стандардите со Европската Унија, туку, како што рече, доколку е ова случајот, секако на прво место е здравјето на граѓаните и зачувувањето на животната средина.

Претходно во соопштение Комората на сметководители побара да се забрнат фискалните сметки поради присуство на штетни материи.

Поврзани вести

Се намалува цената на бензинот, дизелот останува на исто ниво

Влатко Зорба

НУК бара затворање на сите угостителски објекти до крајот на зимата

Берта Китинска

Oд утре почнува исплатата на августовските пензии

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!