СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска напладне треба да ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ.

Минатата недела малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалија за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со Одлуката од 10.08.2020 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 59,50 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 61,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 52,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се промени, и изнесува 52,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголеми за 0,244 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 10.08.2020 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 26,365 ден/кг.

Останува денеска да видиме дали не очекува поскапување или пад на цените.

Поврзани вести

Прометот на берза неделава скокна за над 287 отсто

Stefanija Kuzmanovska

Македонија е 63-та во светот по извоз на видео игри

Влатко Зорба

Да се намали бројот на закони кои се носат по брза постапка, бараат претседателите на стопанските комори

Влатко Зорба