ЕКОНОМИЈА

Отворање фабрика на швајцарската компанија „Баумер“ во ТИРЗ Скопје 1

Швајцарската компанија „Баумер“ денеска во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1 ќе ја отвори својата фабрика.

На настанот, како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Александар Младеновски.

Договорот со оваа странска компанија беше потпишан во декември лани. Тогаш беше најавено дека инвестицијата ќе се реализира во три фази и оти компанијата ќе вложи девет милиони евра и ќе се отворат околу 300 работни места.

„Баумер“ е семејна меѓународна компанија која произведува напредна сензорска технологија, индуктивни и процесни сензори, кабли и други полуфабриканти од областа на електрониката. Има 38 подружници во 19 држави и вкупно 2.700 вработени.

Поврзани вести

Французите кои добиле отказ заради коронавирусот од државата ќе добијат 70 отсто бруто плата

Александар Петровски

Се работи на новиот четврт пакет на антикризни мерки, најави Бектеши

Берта Китинска

Шилегов: Во тек е постапката за обезбедувањето на финасиската поддршка на ГЕС

user3

Бектеши за информациите на Инфомакс: Објавувањето лажни вести се казниви по Закон

Бројот на домашните туристи е намален за 4,8, а на странските за 94,9 отсто

Александар Петровски

Митковски: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Влатко Зорба