ЕКОНОМИЈА

Помош од 50.000 евра месечно за малите фирми во Германија

Германскиот министер за економија, Питер Алтмајер претстави план за помош на компаниите кои имаат помалку од 249 вработени, од државата да добијат 50.000 евра месечно.

Како што пренесоа локалните медиуми, државната помош ќе биде достапна и на самовработените и фриленсерите, но под еден услов, а тоа е заработката на компанијата или поединецот да е намалена најмалку 60% во април и мај.

Оваа помош би требало да биде достапна на компаниите од јуни до декември оваа година.

Министерството за економија на Германија предвидува дека оваа програма ќе чини 25 милијарди евра до август. Понатамошните трошоци ќе зависат од ширењето на епидемијата на есен.

Поврзани вести

Шахпаска: Пет посто повисока плата за месец септември ќе добијат вработените во јавниот сектор

user3

Обештетени три четвртини од штедачите во „Еуростандард банка“

Берта Китинска

МФ контра сметководителите: Мерките кои ги носиме се однесуваат на намалување на сивата економија

Фондот одлучи: Објавени имињата на четирите банки преку кои ќе се обесштетат депонентите на Еуростандард банка

Никола Поповски

Арсовска-Мицкоски: Единствената работа којашто му е потребна на приватниот сектор е системско решение

За три милијарди долари продаден дел од „Газпром“