ЕКОНОМИЈА

Од извоз на бонбони земјава лани инкасираше 5,4 милиони долари

Извозот на бонбони во светот минатата година достигна вредност од 10,6 милијарди долари, а нашата земја во тој износ има удел од 5,4 милиони долари, покажуваат податоците на World’s top exports.

На глобално ниво, лидер е Германија со извезени бонбони вредни 1,2 милијарди долари. Пет најголеми извозници во овој сектор се и: Кина (910,8 милиони долари), Белгија (743,7 милиони долари), Холандија (717,4 милиони долари) и Мексико (647 милиони долари).

Од регионот, со поголем извоз од Македонија се: Грција (48,5 милиони долари), Бугарија (19,5 милиони долари), Словенија (15,5 милиони долари), Хрватска (12,4 милиони долари) и Србија (9,6 милиони долари). Потоа следуваат: Босна и Херцеговина (511.000 долари), Албанија (104.000 долари) и Црна Гора (85.000 долари).

Поврзани вести

Се отвораат аеродромите во Скопје и Охрид од први јули со нови правила за патување

Газдата заработил 1,6 милиони долари на берза, ги поделил на своите вработени (ВИДЕО)

СКСЗМ: Уредбата за носење заштита на лицето е неприфатлива за деловната заедница

Берта Китинска

Арсовска: Големиот пласман на македонските производи ќе го помогне економскиот раст

Берта Китинска

Анѓушев: Очекувам 2019 година да биде најуспешна во последните 15 години

Влатко Зорба

Грција ја продолжи забраната за авионско, железничко и копнено поврзување со Северна Македонија