Стандард
ЕКОНОМИЈА

Постапката за изградба на топловодната мрежа во Битола е во процедура

Постапката за изградба на топловодната мрежа од РЕК „Битола” до градот Битола е во процедура. Во изминатата година заврши тендерската постапка, а на 18 јануари ги добивме и двете понуди од двата номинирани конзорциуми коишто предлагаат и даваат понуда за изградба на овој топловод, информира денеска генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.

– Очекуваме во наредните два до три месеци да ја докомплетираме постапката и конечно да се реализира овој исклучително важен еколошки и економски проект за градот Битола. Овој проект се гради со кредит од германската KFw банка и ќе се искористат околу 40-ина милиони евра, рече Ковачевски во одговор на прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Тој нагласи дека токму затоа е и енергетската трансформација на производството во РЕК „Битола” од јаглен на други енергенси и предвидена изградба на когенеративната гасна електрана која покрај електрична енергија ќе произведува и топлинска енергија.

– Нејзината изградба е со цел да се задоволат потребите и на топловодот којшто ќе значи поевтин и еколошки почист енергенс за затоплување на градот Битола и на општините Новаци и Могила, вклучително и 33 големи објекти на институциите во градот. Од овој проект голем бенефит ќе имаат и земјоделците коишто на трасата од РЕК „Битола” до Општина Битола можат да ги направат своите производствени капацитети за оранжериско производство на земјоделски производи, посочи Ковачевски.

Поврзани вести

Заев: До 15 септември ќе имаме комплетна анализа за реализација на четвртиот пакет мерки

Берта Китинска

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем е здрав, високо капитализиран и со солидно ниво на ликвидност

Ангеловска: Нов проект во вредност од 90 милиони евра за поддршка на здравството и социјалата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!