Таг : Битола

МАКЕДОНИЈА

Во Битола се подготвува Модуларен центар со 90 достапни кревети

Нов ковид центар, односно три модуларни градби ќе бидат поставени во Битола каде градежната механизација почна со подготовка на терен од 1000 метри квадратни. Овој...
Хроника

МВР: Запленети екстази, амфетамин и марихуана во Битола, приведен дилер

Влатко Зорба
Полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција – Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Битола, по добиена судска наредба, денеска извршија...
МАКЕДОНИЈА

Напад врз полицаец е напад врз државата, треба сите заедно да се штитиме, вели Спасовски

Берта Китинска
Потребно е прво  да се  разгледаат сите аргументи и факти, па потоа да се носи суд, изјави  министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во врска...
МАКЕДОНИЈА

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола: Дали има обид за физички напад врз полицаец?

Берта Китинска
Објавена е нова видео-снимка од инцидентот во Битола, каде полициски службеници брутално тепаа роми. Од видеото,објавено на 24 ТВ, се забележува како еден од полицајците...
Политика

Кривична и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Влатко Зорба
Поведена е кривична пријава против еден полициски службеник од Битола, кој вчера брутално нападна Ром во Битола. Тој заедно со уште еден негов колега кој...
Компании и пазар

Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

Влатко Зорба
Проектот Битола Старт-Ап Центар како локално партнерство за вработување кое вклучува соработка на јавни институции, академија, приватен сектор и невладини организации со своите капацитети ќе...
Хроника

Претепаните Роми сведочеа: Се иживуваа со нас, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Берта Китинска
На социјалната мрежа Фејсбук денеска беше споделено видео на кое се гледа како македонски полициски службеници брутално тепаат човек среде улица. Во описот на видеото...
МАКЕДОНИЈА

Столе Попов добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм“, Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300“

Влатко Зорба
Режисерот и сценаристот Столе Попов е добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на 41-то издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, а...
МАКЕДОНИЈА

Негувателка во градинка во Битола позитивна на Ковид 19

Берта Китинска
Негувателка во детска градинка во Битола е меѓу новозаболените од коронавирус. Пет деца и три воспитувачки и две негувателки се ставени во домашна изолација од...
МАКЕДОНИЈА

Битола со најголем број активини носители на вирусот од пелагонискиот регион

Берта Китинска
Во општините Битола, Ресен и во Демир Хисар во моментов регистрирани се 82 активни случаи заразени со Ковид-19. Според податоци од центрите за јавно здравје...