Таг : Битола

Хроника

Битолчанка со својот автомобил оштетила фасада на зграда (ФОТО)

На социјалните мрежи се објавени повеќе фотографии од сообраќајна несреќа која тешко може да се објасни. Граѓани од улица „Леринска” во Битола пријавиле во СВР-Битола...
МАКЕДОНИЈА

Во Битола започна првата фаза од проектот „Еко офанзива“, нови паркови и уредување на постоечките

Stefanija Kuzmanovska
Со шест комплетно нови паркови и со дополнителна комунална опрема, хортикултурно уредување и поставување на нови детски реквизити во останатите паркови, започна првата фаза од...
МАКЕДОНИЈА

Анкета: Дали Битолчани кога ќе погледнат низ прозорец гледаат зелено или сиво?

Свеста и совеста на луѓето сѐ повеќе се менува, па така ни станува јасно дека многу работи зависат од нас. Сѐ повеќе размислуваме за нашиот...
МАКЕДОНИЈА

Герила акција во Битола: „Oстајте да помини фичото, не се туркајте, држете растојание“

Берта Китинска
Со уметничка акција во Битола на креативен начин се предупредуваат граѓаните на неопходноста да се одржува физичко растојание, како придонес кон почитување на оваа мерка...
МАКЕДОНИЈА

Битолчанец повикувал на насилство на Фејсбук: „Да ги зaпалиме хотелите каде што се џаолите“

Берта Китинска
Со појавата на епидемијата на коронавирусот се зголеми и стравот кај граѓаните. Па така дел од граѓаните од Битола преку социјалните медиуми го изразија стравот...
МАКЕДОНИЈА

Починатата родилка од Охрид и починатиот маж од Битола немале Ковид – 19

Влатко Зорба
Резултатите на две лица кај кои постмортем е земен брис за тест на Ковид – 19, 66-годишниот маж од Битола и родилката од Охрид, која...
МАКЕДОНИЈА

Д-р Трпчевски: Вирусот ми е пренесен од пациентка, наместо да се лекувам јас се бранам од зли коментари

Берта Китинска
Ми фрливте анатема за коронавирусот, ме издвојувате од заедницата и ме предавате на милост или божји суд .Читам најразлични коментари од исмејување, цинизам, па дури...
МАКЕДОНИЈА

Петровска: Во Битола регистриран е прв случај на коронавирус

Градоначалникот на Битола Наташа Петровска во обраќањето до јавноста изјави дека Битола стана град во кој е констатирано присуството на коронавирусот. -Во Битола регистриран е...
Политика

Влада: Државните карантини се безбедни и строго контролирани

Влатко Зорба
Владата на Република Северна Македонија преку соопштение апелира до граѓаните на земјата дека сите мерки што се преземени за прифаќање на нашите државјани кои се...