Стандард
ЕКОНОМИЈА

Познати се добитниците на платежната картичка издавањето ќе почне неделава

Завршени се сите постапки и оваа недела започнува издавањето на платежната картичката, најави денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска.

Таа напомена дека се изготвени се списоците на корисници за картичката кои може да се видите на веб страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk.

-Картичките дел од банките ќе ги достават на домашна адреса, а дел ќе можат да се подигнат во експозитурите на банките. Издавањето на картичките ќе заврши заклучно 18 јуни.Ваква картичка ќе добијат над 324.000 граѓани, кои се поделени во четири групи. Целата мерка пак чини 28 милиони евра, изјави Ангеловска.

Поврзани вести

Колемишевски: Трговците ја користат паниката која владее кај народот

Берта Китинска

На патниците да им се овозможи во рок од една година со ваучер да го заменат датумот на аранжманот што веќе го закажале

Време е за нови херои за заштита на животната средина и нов економски развој

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!