СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Прометот на берза неделава скокна за над 287 отсто

Вкупниот промет на Македонска берза, во период од 24-ти до 28-ми февруари оваа година, достигна вредност од 6.289.969 евра или 287,25% повеќе во однос на минатата недела, покажува Неделниот преглед на берзата.

Скок од 110% има кај вкупниот број на трансакции, коишто оваа недела достигнаа 987.

Петте најтргувани акции оваа недела беа оние на: Алкалоид, Комерцијална банка, Макпетрол, НЛБ Банка и ТТК Банка.

Пазарната капитализација оваа трговска недела се позиционираше на 3.267.479.836 евра или 4,21% помалку во однос на претходната недела. Пазарната капитализација на 28-ми овој месец достигна 1.891.856.655 евра или 5,24% помалку во однос на минатиот петок.

Вредноста на индексот МБИ 10 на крајот на трговската недела изнесуваше 4.673,54 поени или 6,54% помалку во споредба со претходната недела.

Поврзани вести

Западен Балкан може да заштеди и до 800 милиони евра со Зелените коридори

Влатко Зорба

„Лидл“ ќе гради модерен логистички центар во С.Македонија

Влатко Зорба

Дали мерките за надминување на економската криза на СДСМ се оправдан потег?

Влатко Зорба