ЕКОНОМИЈА

Спасовски до угостителите: Oсвен личниот интерес не гледаат ништо подалеку

Се што побараа угоститетлите од страна на Владата, како мерки и за зачување на работните места и да се спремни веднаш да почнат со работа им е исполнето, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски одговарајќи на прашање дали ќе им се излезе повторно во пресрет на новите барања, а меѓу коишто и за дезинфекција на локалите што дневно ќе ги чинело 3.000 денари.

Спасовски очекувал да слушне од угостителите каков метод ќе направат за да нема сива економија, бидејќи, како што рече, меѓу 30 до 40 отсто во нивните објекти имало сива економија во изминатиот период.

-Мислам дека вакви предлози покажуваат оти освен личниот интерес не гледаат ништо подалеку, ниту на интересот на државата, ниту на зачувувањето на економијата така што очекувам предлог од угостителите како и на кој начин директно ќе ги врземе софтверите, државата и угостителите, и да нема сива економија во нивните угостителски објекти, рече Спасовски.

Прашан за Фондот за медиуми, како ќе функционира и на кои медиуми и колку ќе им се делат средства од овој фонд, Спасовски со одговор дека се уште нема никаков предлог до Владата.

-Мислам дека не е добро ниту на ниво на претпоставки да разговараме, треба да го видиме предлогот, којшто ќе биде доставен и врз основа на тој предлог после да разговараме и да видиме дали воопшто ќе има таков фонд, вели Сапсовски.

Поврзани вести

Атанасов: Го стабилизираме пазарот со зелка и им помагаме на земјоделците, обезбедивме интервентна мерка од дополнителни три денари по килограм зелка

Бабовски: Почнува периодот за подготовка на документација за користење на средства од ИПАРД 2 за Мерка 3

Влатко Зорба

Бил Гејтс ќе насочи скоро 40 милијарди долари за борба против коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Предлозите на МАСИТ значително опфатени во 4 сет на предлог економски мерки на Владата

Александар Петровски

Од извоз на бонбони земјава лани инкасираше 5,4 милиони долари

Stefanija Kuzmanovska

Царовска: Креиравме мерки за поддршка на сите граѓани

Берта Китинска