Технологија

Познати детали за чипсетот Exynos 880

Samsung подготвува чипсет Exynos 880, а станува збор за мобилен процесор со 5G поддршка кој ќе биде алтернатива за моделите Snapdragon 765G и 768 од Qualcomm.

Страницата „Digital Chat Station“ објави неколку детали за новиот чипсет. Exynos 880 ќе има две големи јадра Cortex-A77 и шест помали јадра A55. Графичкиот процесор е Mali-Г76. Исто така, се очекува интегриран модем 5G, како и кај моделот Exynos 980.

Севкупно, Exynos 880 е во голема мерка сличен на чипсетот 980, но со малку послаб потенцијал за изведба. Од друга страна, Exynos 880 е многу блиску до моделот Snapdragon 765G, со тоа што чипот Qualcomm користи Kryo 475, заснован на постарите јадра A76 (Prime и Gold) и A55 (Silver).

Поврзани вести

Facebook е првата апликација, што не е во сопственост на Google, која е преземена над 5 милијарди пати за Android

Влатко Зорба

Android 11 ќе поддржува функција за споделување на батеријата со други паметни телефони

Влатко Зорба

Новата мобилна апликација на Microsoft Office комбинира Word, Excel и PowerPoint

Влатко Зорба

Инстаграм отстрани профил со 14 милиони следбеници поради измама

Stefanija Kuzmanovska

Коронавирус: Научниците ги оценуваат тврдењата за 5G технологијата како „целосна глупост“

Stefanija Kuzmanovska

Голема победа на „Епл“, не мораат да платат 14,9 милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska