Технологија

Познати деталите за Huawei Mate 40 Pro пред премиерата во четврток

Huawei ќе го претстави својот нов телефон Mate 40 Pro во четврток, на 22 октомври. Како што се очекуваше, веќе протекоа некои детали за новиот премиум уред и тие најавуваат заоблен телефон без видливи рабови со главна камера во форма на круг.

Mate 40 Pro ќе има рабови со уште поголем „пад“ во споредба со P40 Pro, но во споредба со минатогодишниот телефон Mate, ќе има физички копчиња настрана. Како што сугерираат постојните информации, дисплејот е со големина од 6,76 инчи и ќе има густина од 456 ppi благодарение на резолуцијата од 1,344 x 2,772 пиксели.

Телефонот ќе има тројна главна камера, без перископска леќа. Има класичен телефото објектив од 12 MP со 5x оптички зум. Покрај тоа, ласерскиот автофокус треба да биде спарен со сензор за оптичка длабочина, сè со цел да се зголеми автоматскиот фокус. Истиот сензор за длабочина ќе биде поставен напред, покрај селфи камерата од 13MP.

Главната камера има сензор од 50MP со бленда f / 1.9 и оптичка стабилизација на сликата. Може да снима 8K видео, како и двоен LED блиц со амбиентално светло. Третата камера е ултра широкоаголна од 20MP со f / 1.8.

Huawei Mate 40 Pro ќе работи со Kirin 9000, првиот чипсет 5 nm со интегриран модем 5G. Покрај тоа, чипот на процесорот ќе има Cortex-A77 и главното јадро е на 3,13 GHz, тројца работат на A77 со 2,54 GHz и уште четири A55 помали јадра на 2,04 GHz.

За Европа, Huawei би понудил телефон со 8 GB RAM меморија со 256 GB внатрешна меморија. Полнењето и батеријата треба да останат исти како и минатата година, со 65W и батерија од 4.400mAh.

Телефонот доаѓа со Android 10+ со EMUI 11 спарен со Huawei Media Services бидејќи сè уште не е ништо од Google за Huawei.

Според некои најави, во четврток треба да бидат претставени Mate 30 Pro E како и моделот RS со Porsche Design, како и моделот Huawei Mate 40 Pro +, кој ќе има посилни камери.

Поврзани вести

Amazon го промовираше таблетот Fire HD 10 – двојно поевтин од iPad

Влатко Зорба

Мајкрософт ќе го користи човечкото тело за да генерира криптовалути

Влатко Зорба

Смартфоните на Samsung ќе можат да се користат и како POS терминали

Влатко Зорба

Viber воведува нова опција – пораки кои исчезнуваат

Влатко Зорба

6 апликации за да започнете со медитација

Влатко Зорба

Закерберг најави дека очекува во следните десет години околу 50 отсто од вработените во компанијата да работат од дома

Александар Петровски