16.8 C
Скопје
25 септември, 2023
СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Познати спецификациите на Huawei P50 Pro 5G

Пред четири години, Huawei постави амбициозна цел да ги престигне Apple и Samsung на пазарот на паметни телефони. Многумина ја опишаа оваа можност како нереална, но за само две години, кинескиот производител стана главен фактор во индустријата. Импресивните иновации и технологијата на фотоапаратот во паметните телефони Huawei Mate и Huawei P му овозможија на Huawei да започне со продажба на повеќе уреди од Apple.

Компанијата започна да го скратува растојанието од Samsung, приближувајќи се што е можно поблиску до нејзината водечка позиција на глобалниот пазар на паметни телефони. Сепак, трговските санкции што Соединетите држави започнаа да ги воведуваат на Huawei, сериозно ги збркаа плановите на компанијата. За неколку квартали, САД продолжија да санкционираат некои од најголемите производители кои соработуваат со Huawei.

Сето ова ја исклучи компанијата од синџирот на снабдување и сериозно го попречи производството на паметни телефони. Веќе работат напорно на HarmonyOS, кој ќе стане алтернатива на Android, а дури мораа и да го продадат бизнисот со паметни телефони Honor.

И покрај специфичната ситуација, Huawei P50 се очекува да биде претставен во март. Премиерата на предводниците на серијата ќе биде клучна за присуството на Huawei во индустријата во 2021 година. Сега разбираме нови податоци кои потврдуваат дека ќе видиме три различни модели, како и некои од спецификациите на уредите.

Huawei има намера да продаде две верзии на P50 Pro на глобалниот пазар, едната со Android, а другата со оперативниот систем Harmony. Оваа верзија ќе има заоблен дисплеј кој ќе биде со големина од 6,6 инчи. Високите перформанси ќе бидат загарантирани од 5-нанометарскиот процесор Kirin 9000, кој е произведен со технологија од 5nm.

Корисниците ќе можат да избираат помеѓу верзии со 6 GB / 8 GB RAM и 128 GB / 256 GB меморија. Во исто време, стандардната верзија на Huawei P50 ќе понуди 6,1 или 6,2-инчен AMOLED екран. Најскапа верзија ќе биде Huawei P50 Pro Plus, кој ќе има 6,8 инчен дисплеј кој е заоблен од сите четири страни.

Поврзани вести

Aurora 7: Уникатен лаптоп со 7 екрани

msp-admin

Како изгледа одвнатре Huawei Mate 30 Pro? (ВИДЕО)

msp-admin

Уред помага да се одржува социјална дистанца

msp-admin