Стандард
ЕКОНОМИЈА

Угостителските објекти ќе бидат опфатени со нови мерки

Економските оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки. Во моментов се разгледуват неколку модели кои ќе се базираат на покривање на дел од остварените приходи во последните месеци, соопшти вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи.

„Секако за споредба мораме да земеме месеци со кои би можеле да симулираме колку тие истите би направиле приходи доколку не се случи ова затворање. Во моментов приоритет е здравјето и заштита на здравјето на граѓаните, за сите настанати штети во економијата, како и досега, државата ќе излезе пресрет“, истакна вицепремиерот.

Како и во вонредната состојба оние угостителски објекти кои вршат достава можат да продолжат истото да го прават и по полицискиот час, секако со соодветни дозволи за движење. Дополнително, во текот на денот можат да продаваат храна и пијалоци од шалтер (take away или to go) без послужување во самите локали. Ова секако ќе овозможи за поголемиот дел од нив да продолжат делумно да работат, додаде тој.

Поврзани вести

За прв пат после 23 години со карго транспорт, се извезе свежо македонско јагнешко месо во Јордан

Синдикалната минимална кошница за декември 2020 година изнесува 33.697 денари

Влатко Зорба

Битиќи и Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!