СТАНДАРД life
Фитнес

Експерти: Еве како да согорите повеќе калории за време на вежбањето

Иако количината на калории што секој човек ќе ги согори во даден ден варира, постојат неколку начини со кои можете да ја зголемите количината на енергија што ја согорувате.

Даниел Салтос, фитнес тренер, препорачува да внимавате на пулсот. „Брзиот пулс е знак дека срцето пумпа повеќе крв. Ова бара повеќе кислород и енергија, што резултира со согорување на повеќе калории“, вели Салтос.

Зголемувањето на интензитетот на вежбањето и намалувањето на времето за одмор помеѓу повторувањата може да помогне да се одржи повисок пулс.

„Ако обично одмарате минута помеѓу сериите, обидете се да одморите пократко, 30 до 45 секунди“, е една од опциите што ја предлага Салтос.

Лука Зоки, фитнес тренер, се согласува со Салтос и вели дека пократките периоди за одмор помеѓу повторувањата согоруваат повеќе калории.

„Наместо да одмарате пасивно помеѓу сериите 60 секунди, одлучете се за „активен“ одмор со јаже за скокање. На тој начин ќе согорите многу повеќе калории во една сесија“, вели Зоки.

„Ако вашата цел е само да согорувате калории, ова е одличен начин, но ако вашата цел е да изградите сила, треба да одморите 60 секунди за да бидете подготвени за следниот сет“, додаде тој.

Дали исхраната е важна кога станува збор за согорување калории?

Висококалорична исхрана ќе бара повеќе вежбање за да согорите доволно калории за да изгубите тежина.

„Бројот на потрошени калории е најважниот фактор кој одредува дали ќе изгубите тежина. Полесно е да изгубите тежина едноставно со намалување на внесот на калории отколку со вежбање“, вели др. Џенет Брил, нутриционист.

„Тоа е затоа што треба многу да вежбате за да постигнете калориски дефицит. Но, тоа не значи дека треба да го ограничите внесот на калории и да се откажете од хранливите материи. Исхраната богата со хранливи материи ќе ви ја даде потребната енергија за квалитетно вежбање и изгради мускули и сила“, објасни таа.

„Ако активно вежбате, не заборавајте да јадете доволно за да не согорите премногу калории бидејќи тоа може да предизвика долгорочно намалување на стапката на метаболизмот, замор и послаби коски“, додаде Брил.

Не грижете се премногу за калорискиот дефицит и бројот на вагата. Наместо тоа, тренерите и експертите препорачуваат да се фокусирате на подобрување на целокупното здравје, и физичко и ментално.

„Треба да гледате на вашиот тренинг како начин да станете посилни, побрзи, помобилни и да живеете подобар живот како што стареете“, вели Зоки.

Поврзани вести

5 вежби на стол за рамен стомак: Правете ги секој ден без многу мака и труд

Urednik

За него знаете многу и тоа главно погрешно: Сè за пилатес тренингот!

Urednik

„Го намалува стресот и анксиозноста“: Шест начини за подолг живот

Radmila Tasevska