СТАНДАРД life
Храна

Рецепт за пилешка чорба

Рецепт за пилешка чорба која би ја посакале на вашата трпеза за секој ручек:

Состојки:

* 500 гр пилешко (нозе, батаци, поголеми парчиња гради…)
* 2 главици кромид
* 3 моркови
* 1 мал корен целер
* 2 лажици пелат
* 2 лажички мелен црвен пипер
* 3 лажици кисела павлака
* супа – пилешка или зеленчукова
* листови магдонос
* масло
* сол, бибер

Подготовка:

Ставете сол и бибер врз пилешкото. Загрејте го маслото во тава и запржете го месото од сите страни. Извадете го од тавата и додадете ситно сечкан кромид. Се динста додека не порумени, па се додаваат ренданиот морков и целерот. Се динста уште малку, па се додава супата за да се покрие зеленчукот.

Зачинете со црвен пипер, сол и бибер и додадете го пелатот. Добро измешајте и додадете го месото и оставете да се вари околу еден час. Во случај залихата да испари, задолжително додајте уште.

Кон крајот на варењето извадете го месото и дел од течноста од тавата и измешајте го со павлаката. Преостанатиот зеленчук измелете го во тавче со миксер и додадете ја смесата со павлаката.

Добро измешајте, вратете го месото и послужете топло.

На здравје!

Поврзани вести

Пире од компири со динстан кромид

Urednik

Елка од тесто се јаде веднаш: Кујната нека стане вашето креативно катче во домот

Urednik

Таратур диетата со која се симнуваат 5кг за 10 дена

Radmila Tasevska