Стандард
КОМПАНИИ

BlackBerry продале патенти на Huawei

Финансискиот директор на BlackBerry, Стив Реј, за канадскиот печат потврди дека продал патенти за технологија на мобилни телефони на Huawei, како дел од тековните мерки за ослободување на средства поврзани со нефункционални бизниси. Потврдата дојде на конференција за инвестиции на в и од неговите зборови станува јасно дека се продадени „многу мал број патенти кои повеќе не се релевантни за деловното работење“.

Коментарот на Раи доаѓа како одговор на информацијата што се појави во канадското издание на The Globe and Mail дека на крајот на минатата година BlackBerry продале 90 патенти на Huawei. Продажбата ја потврди портпарол на компанијата, кој исто така ја опиша како многу мала, бидејќи сепак е занемарлив дел од сите 38.000 патенти во сопственост на BlackBerry. Пренесувањето на правата е веќе регистрирано кај американските власти за патенти USPTO.

BlackBerry излезе од телефонскиот бизнис во 2016 година откако се урна нејзиниот удел на пазарот, а во меѓувреме, компанијата го насочи фокусот кон корпоративниот сектор, IoT и безбедносниот софтвер. Канаѓаните првично ја лиценцираа својата марка в, која лансираше неколку паметни телефони BlackBerry, но потоа правата се префрлија на стартапот OnwardMobility.

Поврзани вести

Coca – Cola гаси над 200 брендови

msp-admin

Нова бензинска станица со брендот ОКТА отворена во Скопје (ФОТО)

msp-admin

САД се на добар пат за прв пат од 2013 година да пријават намалување на трговскиот дефицит

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!