Стандард
КОМПАНИИ

Цените на нафтата паѓаат под 55 американски долари

Цените на нафтата паднаа под 55 долари на меѓународните пазари во петокот под притисок на загриженоста дека новите анти-пандемични ограничувања во Кина ќе ја ограничат побарувачката на гориво.

На лондонскиот пазар цената на барел нафта падна за 1,31 долар во споредба со претходното затворање и изнесуваше 54,79 долари. Во иста количина, барелот падна на цената на американскиот пазар, каде се тргуваше по 51,83 долари.

Трговците внимателно го следат повторното ширење на коронавирусот во Кина.

„Најголемиот извор на загриженост за енергетскиот комплекс во моментот е растот на бројот на новоинфицирани лица во Кина. Ова ќе фрли сенка врз краткорочните изгледи за потрошувачка во епицентарот на растот на глобалната побарувачка на нафта“, објаснува Стивен Бренок од PVM.

Побарувачката во Кина се обнови кон крајот на минатата година, зголемувајќи ги цените на нафтата, додека во САД и Европа закрепнувањето беше многу послабо. Сега кинескиот извор на поддршка ослабува поради новиот бран на инфекција со Ковид-19 што предизвика нов круг мерки за заклучување.

Поврзани вести

Безос продал акции вредни 3,4 милијарди долари пред да избие пандемијата

msp-admin

Маск смета дека цената на биткоинот е превисока

Влатко Зорба

Кои се петте најтргувани акции на берзата во февруари?

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!