Стандард
КОМПАНИИ

Дали доаѓа крајот на револуцијата со шкрилци во САД?

Акциите и активноста на нафтените компании во Соединетите држави почнуваат да растат, но 2020 година може да значи дека револуцијата со шкрилци е при крај, пишува Ројтерс. Причината е намалените трошоци предизвикани од пандемијата на коронавирус. Така, САД повеќе не се меѓу водечките нафтени нации.

Според анализите, индустријата на шкрилци ја заврши годината со принос од 7,44 милиони барели дневно, што е за 20% помалку од почетокот на 2020 година.

Експертите посочуваат дека локалитетите на шкрилци брзо се развиваат и поради оваа причина прво се намалуваат трошоците за нив. Во исто време, амбициите за чиста енергија предвидуваат дека побарувачката за нафта и фосилни горива никогаш повеќе нема да биде иста.

Затоа, не е изненадувачки што секторот очекува стагнација следната година. Компаниите во секторот малку ќе ги зголемат своите трошоци на 54 милијарди долари, но ова е значително под 109 милијарди долари потрошени во 2019 година. Ова го покажуваат проценките на IHSMarkit.

Водечките производители Pioneer Natural Resources, Diamondback Energy и ConocoPhillips, исто така, предвидуваат мало зголемување на приносите следната година.

Општо земено, нафтената индустрија во Соединетите Држави доживува проблеми во 2020 година при пад на побарувачката и цената на суровините. Еден од предводниците – „Exxon Mobil,“ беше отстранет од водечкиот индекс на американските берзи „Dow Jones“.

„Deloitte“ проценува дека до август американските компании за нафта и енергија скратиле 107.000 луѓе. 70% од нив нема да се вратат во секторот во 2021 година. Само во Ново Мексико се скратени 20.000 работни места.

Во пораст се и банкротираните нафтени компании, а обврските на овој сектор во првите 11 месеци од годинава се приближуваат на 54 милијарди долари. Ова е четири пати повеќе отколку во истиот период од 2019 година.

Многу голем дел од стечајните случаи се поврзани со шкрилци. Се предвидува нивниот број да се зголеми следната година.

Поврзани вести

Дојче Банк вмешана во корупциски скандал во Кина

msp-admin

Амазон постави термички камери во магацините за побрзо да ја мери температурата на вработените

msp-admin

Доларот изгуби скоро 7% минатата година, еврото зајакна за повеќе од 9 отсто

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!