Стандард
КОМПАНИИ

„МОЛ“ и „Лукоил“ заинтересирани за пумпите на ОМВ во Словенија

Очигледно, ќе има одреден интерес на пазарот за 120 бензински пумпи во Словенија, кои австриската енергетска компанија ОМВ треба да ги продаде со продажба на удел од 92,25% во ОМВ Словенија.

Интерес покажа полската енергетска компанија ПКН Орлен, а меѓу можните купувачи се споменуваат унгарски МОЛ, азербејџански СОКАР и руски Лукоил.

„Ги разгледуваме сите можности што се појавуваат во регионот, и ќе го анализираме и тоа“, рече пред неколку дена за полската новинска агенција ПАП, членот на одборот на ПКН Орлен, Патриџа Кларечка.

Азербејџанската компанија СОКАР, која купи 82 бензински пумпи во Австрија во 2019 година и рускиот Лукоил, исто така се блиски со Словенија, потсети Финансис.

ОМВ е втор по големина играч на словенечкиот пазар на нафтени деривати со учество од нешто повеќе од 20%. Најголем е „Петрол“, нешто помалку од 60%, со 318 бензински пумпи.

„Петрол не е заинтересирана за купување“, велат од компанијата за СТА, додавајќи дека не можат да коментираат деловни одлуки на други компании во областа на продажба на моторни горива.

Во последниве години, унгарски МОЛ, кој има нешто повеќе од 50 бензински станици, го зајакнува своето присуство на словенечкиот пазар. Засега тие не сакаа да коментираат за набавката на бензинските пумпи на ОМВ. Другите даватели на услуги имаат помал удел.

Пред десетина дена, австрискиот ОМВ објави дека има намера да продаде 92,25% од акциите на ОМВ Словенија, како дел од програмата за продажба на инвестиции. Тие за СТА објаснија дека ова е чекор кон оптимизирање на портфолиото за инвестиции, додавајќи дека е рано да се одговори на кого ќе ги продадат.

ОМВ има бензински пумпи во Словенија под брендовите ОМВ, Евротрак, Аванти и Дисконт. Тој е присутен и со компанијата ОМВ Марин, која, како што појаснија, нема да се продава.

Поврзани вести

Петар Стојковски се стекна со најпрестижното признание „Business Elite’s 40 under 40“

msp-admin

Икеа почна да продава и мали домови

msp-admin

„Зара“ ги измами работниците: Планот за затворање продавници тргна наопаку, вработените сами си даваат откази

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!