Стандард
КОМПАНИИ

МОТ: Кризата ќе влијае на над 80 отсто од работната сила

Вкупното или делумно запирање на работењето на компанијата како резултат на пандемијата од коронавирус ќе чини 2,7 милијарди работни луѓе ширум светот, т.е. според Меѓународната организација на трудот (МОТ), 81% од светската работна сила.

Многу земји започнаа да преземаат мерки за да спречат ширење на коронавирусот, вклучувајќи полициски час, затворање на границите, запирање на часовите. Сето ова го погодува бизнисот и ја зголемува стапката на невработеност.

Во контекст на пандемија, дел од компаниите беа принудени да ја прекинат својата активност, а другите да го разгледаат работниот распоред. Порастот на невработеноста во светот во 2020 година сè уште зависи од тоа колку ќе се развие пандемијата во иднина и какви мерки ќе бидат преземени за да се спречи тоа, објаснуваат експертите на Меѓународната организација на трудот, цитирани од ДПА.

Негативните ефекти на пандемијата ќе ги почувствуваат 2,7 милијарди од 3,3 милијарди работоспособни луѓе ширум светот, што претставува 81% од работната сила, потенцира МОТ.

Кризата поврзана со пандемијата КОВИД-19 ќе доведе до намалување на работното време низ целиот свет во вториот квартал на 2020 година. Се очекуваат значителни кратења во арапските држави, Европа и азиско-пацифичкиот регион.

Најмалку економски влијанија ќе имаат секторите образование, здравство, социјални услуги, јавни услуги, одбрана и инфраструктура.

Поврзани вести

Анѓушев: Мора да внимаваме како ќе ја обезбедиме електричната енергија во нашата држава (ВИДЕО)

msp-admin

Се плашат дека ќе останат без работа ако не се вратат во канцеларија

msp-admin

„Рио Тинто“ ја исплаќа највисоката дивиденда во историјата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!