Стандард
КОМПАНИИ

Од утре аплицирање за бескаматни кредити за бизнисите за справување со коронавирусот

Од утре може да се аплицира за првата линија бескаматни кредити за надминување на последиците од коронавирусот, соопшти министерката за финансии Нина Ангеловска.

Апликациите ќе одат преку Развојната банка на Република Северна Македонија, електронски – со доставување на потребните документи на kreditiranjecovid1@mbdp.com.mk

Рокот на отплата е до 2 години со вклучен грејс период од 6 месеци, начинот на отплата: квартално, каматната стапка 0% на годишно ниво,а износ на кредитот: до 30.000 евра – во зависност од големината на фирмата:

◾️ до 10 вработени до 307.500 денари;
◾️ 11 до 50 вработени до 922.500 денари;
◾️ 51 до 250 вработени до 1.845.000 денари.

Услови и потребни документи на следниот линк https://www.mbdp.com.mk/mk/vesti/596-1-2

Поврзани вести

Jaguar ќе произведува само електрични автомобили од 2025 година

Влатко Зорба

Amazon им понуди на американските власти дистрибуција на вакцини

Влатко Зорба

Економијата на Ирска расте побрзо од кинеската

Влатко Зорба