Стандард
КОМПАНИИ

Ненадејна понуда за „Carrefour“

Понудата на канадскиот малопродажник „Alimentation Couche-Tard“ за „Carrefour“, вредна скоро 20 милијарди долари, наиде на рано противење бидејќи француската влада изрази загриженост кај еден од најголемите работодавци за суверенитетот во прехранбениот сектор и безбедноста на работата.

За изненадена понуда на „Couche-Tard“, со седиште во Квебек, во средата објави дека е доставена необврзувачка понуда од 20 евра по акција, главно во готово, до француската групација за храна, проценувајќи ја француската компанија на 16,2 милијарди евра (19,72 милијарди долари).

Акциите на „Carrefour“ пораснаа за 17%, додека акциите на „Couche-Tard“ потонаа за 11,6%.

„Couche-Tard“ не даде повеќе детали за својата визија за комбинираните компании.

Соочени со растечката конкуренција од Интернет ривалите како Amazon, европските оператори на супермаркети се сметаат за зрели за поврзување, иако пристапот на „Couche-Tard“ покрена аналитички прашања во врска со потенцијалното намалување на трошоците или заштедите по консолидацијата.

Поврзани вести

Заев за барањата на текстилниот Кластер за зголемување на работното време за половина час: Тоа мора да биде екстра платено

msp-admin

Компании вредни милијарди, што сè уште не се профитабилни

msp-admin

Американска нафта пристигна во Белорусија

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!