Стандард
КОМПАНИИ

Parler се врати со руска поддршка

Parler, веб-страницата и апликацијата за социјални медиуми, популарна меѓу крајната десница во Америка, се врати делумно онлајн со помош на руска технолошка компанија.

Parler исчезна од Интернет кога беше исфрлен од хостинг поделбата на Amazon и други партнери за слаба модерација, откако корисниците повикаа на насилство и објавија видеа со кои се величаше нападот во Капитол на 6 јануари во САД.

Во понеделникот, веб-страницата на Parler беше повторно достапна, иако само со порака од нејзиниот извршен директор во која се вели дека работи на враќање на функционалноста.

Адресата на интернет протоколот што ја користи е сопственост на DDoS-Guard, која е контролирана од двајца Руси и обезбедува услуги, вклучително и заштита од напад за откажување на услугата (на англиски: denial-of-service attack, скратено DoS attack). изјави за Ројтерс експертот за инфраструктура Роналд Гилмет. Тие прават обид даден ресурс, обезбеден од компјутер, да стане недостапен за неговите целни корисници. Тие најчесто се вршат против веб-страниците од ботови кои дејствуваат според упатствата на команден сервер.

Доколку веб-страницата е целосно обновена, корисниците на Parler ќе можат да гледаат и да објавуваат коментари. Повеќето корисници ја претпочитаат апликацијата, што е забранета од официјалните продавници на Apple Inc и Google.

Извршниот директор на Parler, Џон Матце и претставниците на DDoS-Guard не дадоа коментар.

Минатата среда, Матце за Ројтерс изјави дека компанијата разговара со голем број даватели на услуги, но одби да сподели детали.

Покрај Parler, меѓу клиентите на DDoS-Guard е и руското Министерство за одбрана. Упатувањето на веб-страницата на агенцијата покажува дека технолошката компанија обезбедува и хостинг, нудејќи безбедни сервери во Холандија и Москва. Неколку руски медиумски компании ги користат нејзините услуги.

До неодамна, DDoS-Guard исто така беше домаќин на друга од апликациите што ширеа теории на заговор од страна на приврзаниците на Трамп – 8kun.

Сопственици на компанијата се Русите Алексеј Ликачов и Евгениј Марченко. Двајцата го регистрираа во 2017 година во партнерство со шкотска финансиска структура. Нивната соработка се вика Cognitive Cloud и е регистрирана во Единбург.

Марченко, извршен директор, за „Гардијан“ изјави дека DDoS-Guard е глобална безбедносна служба преку Интернет, која хостира илјадници страници.

Во меѓувреме, извршниот директор на Apple, Тим Кук ја бранеше одлуката на компанијата да ја отстрани апликацијата Parler од продавницата за апликации.

„Видовме поттикнување на насилство, што се случуваше таму“, рече Кук за „Фокс њуз“ во неделата. „Не веруваме дека слободата на говорот и поттикнувањето на насилство имаат заедничка точка“, објасни менаџерот.

Способноста да се ограничи лесниот пристап на милијарди луѓе до социјална мрежа е сериозна одговорност – таква, за која критичарите од сите политички средини тврдат дека не треба да биде во рацете на одбрани неколку милионери и милијардери кои ги водат најголемите светски компании. Некои критичари на одлуките Apple и неговите колеги за забрана на Parler тврдат дека туркањето на апликацијата од масовниот проток ќе ги насочи учесниците кон темните канали на Интернет – и потенцијално подлабоко во радикализација.

Но, Кук тврди дека дел од работата на Apple е да биде домаќин на која било услуга, без оглед на нејзината содржина. Тој истакна дека Apple има услови за сервисирање на вкупно 2 милиони апликации, што ги хостира. Според него, апликациите што одбиваат да играат според правилата нема да имаат пристап до огромната публика на Apple.

„Очигледно не контролираме што има на Интернет, но никогаш не сме помислиле дека нашата платформа треба да биде само репродукција на она што е на Интернет“, рече Кук.

Apple ќе го поздрави назад Parler, под услов да најде нов провајдер на облачни услуги за хостирање на социјалната мрежа и доколку апликацијата ефикасно го умери говорот на корисниците, изјави извршниот директор.

„Ние само ги запревме“, рече Кук. „Ако се справат со своите модератори, тие ќе се вратат таму“.

Главниот извршен директор на Apple ги критикуваше другите технолошки компании за недостаток на идеали – вклучително и жртвување на приватноста на потрошувачите заради профит.

Но Apple, компанијата со најголема пазарна капитализација во светот, мора да биде многу внимателна во овие изјави. Неговата значителна големина значи дека секој контроверзен потег може да падне на радарот на регулаторите кои тужеа други големи технолошки компании, вклучувајќи ги Google и Facebook, за кршење на законите за монопол. Принудувањето на другите компании да ја почитуваат нејзината волја нема да го олесни аргументот на Apple доколку се испита за злоупотреба на монополската моќ.

Поврзани вести

Швеѓаните сакаат дигитална круна

msp-admin

Џонсон се консултира со бизнисот за промена на законодавството по „Брегзит“

Влатко Зорба

Бил Гејтс ја откри својата најголема грешка која го чинеше 400 милијарди долари

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!