Стандард
КОМПАНИИ

Поранешната сопруга на Безос донирала 1,7 милијарди долари за добротворни цели

Поранешната сопруга на најбогатиот човек во светот, Џеф Безос – Мекензи Скот, вчера на својот блог објави дека донирала неверојатни 1,7 милијарди долари на добротворни цели во минатата година. Мекензи на блогот откри дека се откажала од презимето на нејзиниот сопруг по нивниот развод, кој и дал скоро 60 милијарди долари.

Мекензи Скот откри дека минатата година донирала 11 милијарди куни на различни здруженија кои се занимаваат со антирасизам, човекови права, климатски промени, но и здравствени организации.

Мекензи се заложи дека најголемиот дел од своето богатство ќе им го даде на сиромашните и на оние кои имаат потреба, исто како Бил и Мелинда Гејтс.

Поврзани вести

Бизнисмените од Западен Балкан бараат отстранување на бариерите во регионот

Влатко Зорба

Македонија извезе млеко во вредност од 6.027.000 долари

msp-admin

ПОГОДЕН И ГУГЛ: Технолошкиот гигант го намалува буџетот, замрзнува работни места

msp-admin