СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Продадени неисправни iPhone-и за 43 милиони долари

Тајванскиот производител на електроника Foxconn испитува наводна измама што вклучува продажба на iPhone смартфони со неисправни компоненти. Според „Тајван њуз“, измамниците продале неисправни iPhone за околу 1,3 милијарди тајвански долари (43 милиони долари) за три години.

Foxconn, еден од најголемите производствени партнери на Apple, е одговорен за склопување на голем број производи со брендот во САД. За време на производниот процес, некои од компонентите се отфрлаат заради неисполнување на критериумите за квалитет. Ова е вообичаена практика за сите компании.

Според нормалната процедура на работа на Apple, неисправните компоненти на iPhone мора да бидат уништени. Во случајот, сепак, некои директори на Foxconn биле вклучени во измамничка шема со овие компоненти, во која биле вклучени тајвански бизнисмен.

Излегува дека наместо да бидат уништени, неисправните компоненти биле користени за склопување на iPhone. Таквите паметни телефони потоа се продадени под маската на оригинални легални производи на Apple.

Иако шемата работи веќе неколку години, Apple дознава едвај почетокот на јуни 2019 година. Поранешниот шеф на Foxconn, Тери Гоу коментираше дека за голема компанија, со огромен персонал, како што е до неодамна управуваната од него, може да се случи нешто погрешно „со еден или двајца вработени“.

Поврзани вести

„Тошиба“ доби понуда за преземање вредна 18 милијарди долари

Влатко Зорба

„Амазон“ купува „мртви“ трговски центри – во што ќе ги претвори?

Влатко Зорба

Најбогатите Американци под Бајден го зголемија своето богатство за 195 милијарди долари