Стандард
КОМПАНИИ

Руски милијардер постави АПСОЛУТЕН РЕКОРД: Заработил 6,4 милијарди долари за само 2 месеци

Бизнисменот Владимир Потањин постави апсолутен рекорд за богатство меѓу руските милијардери, пишува Форбс.

Според весникот, богатството на Потањин се проценува на 30 милијарди долари денес, а никој од рускиот список на Форбс досега не го достигнал ова ниво.

Списанието го поврзува растот на богатството на бизнисменот со зголемувањето на акциите на компанијата „Норникел“, која му припаѓа на Потањин.

Цената на акцијата на овој гигант достигна 26.290 рубљи (околу 300 евра), пренесува Спутник.

Во јуни минатата година, според проценките на Форбс, Потањин имал 26,1 милијарди долари, а за само два месеци заработил 6,4 милијарди долари.

Поврзани вести

По прекинот на тестирањето на вакцината: Пад на акциите на „AstraZeneca“

msp-admin

Римац инвестира повеќе од 132 милиони евра во новиот кампус

Влатко Зорба

Пазарот на криптовалути изгуби 93,5 милијарди долари за 24 часа: Биткоин падна за 48 проценти

msp-admin