СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Тим Кук: Ние секогаш се стремиме кон најниски можни цени

Извршниот директор на Apple, Тим Кук ја продолжува својата турнеја низ Европа, додека дава интересни интервјуа за различни аспекти од работењето на компанијата.

На пример, во изјава за медиумите, Тим Кук рече дека сака Apple Card да биде популарна како iPhone, односно, сите сопственици на паметните телефони на компанијата да ја користат услугата. Во исто време, сепак, Apple Card сè уште не е популарна надвор од САД, забележува Stern.

Во друго интервју, Тим Кук разговара за ценовната политика на Apple, тема која секогаш привлекува значителен интерес, со оглед дека компанијата од Купертино има слава да биде алчна и веројатно не без причина.

Оваа година, сепак, Apple покажа дека може да има поинаков пристап кон цените. На пример, новите услуги на Apple TV + и Apple Arcade чинат само 5 долари месечно, а смартфонот iPhone 11 започнува за 50 долари пониски од iPhone XR, кој падна на 600 долари.

Коментирајќи го прашањето за цената на iPhone 11, Тим Кук рече дека Apple секогаш се обидува да ги задржи своите цени што е можно пониски, а за среќа годинава успеале да ја намалат цената на iPhone.

Од една страна, iPhone 11 е всушност поевтин од неговиот претходник, а цената на iPhone XR едноставно се сруши. Но, во позадина на цените на iPhone 11 Pro и 11 Pro Max, особено на некои пазари, изјавата на шефот на Apple се чини неоснована.

Поврзани вести

И покрај кризата, извозот на Русија достигна рекордно ниво во 2020 година

Влатко Зорба

„Verizon“ ги продава Yahoo и AOL за 5 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Зошто најбогатиот човек на светот секогаш размислува три години напред?

Влатко Зорба