СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

„Тојота“ инвестира сериозни пари во проект за летачко такси

Летачките такси сè уште изгледаат како атракција излезена од СФ филм, но инвестициите во оваа област рапидно се зголемуваат и таквите превозни средства наскоро ќе станат реалност.

Јапонската компанија „Тојота“ реши да инвестира 349 милиони американски долари во стартапот „Joby Aviation“, познат по проектот за електрични авиони. Досега, младата компанија собра 590 милиони американски долари финансирање.

„Joby Aviation“ моментално работи на создавање електричен авион способен да лета со 320 км на час, патувајќи 240 км со едно полнење. Според компанијата, летачките такси-возила ќе бидат 100 пати потивки од конвенционалните авиони за време на полетување и слетување и скоро без бучава при летање.

Според официјалното соопштение, во рамките на партнерството „Тојота“ ќе се занимава и со производство на авионите, а ќе му помогне на „Joby“ во контролата на квалитетот.

Поврзани вести

Google го даде петок како слободен ден: Продолжен викенд за намалување на напнатоста!

msp-admin

Ангеловска: Домашната платежна картичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

msp-admin

Арапите влегуваат на Јадранот на голема врата

Влатко Зорба