Стандард
КОМПАНИИ

За 24 часа: „Волстрит“ реши да „исфрли“ кинески гиганти од берзата и потоа се откажа од својот план

За само 24 часа, њујоршката берза ја смени својата одлука за тоа какво дејствие да преземе против неколку кинески гиганти, што и ги продаваат своите акции.

Вчера, Волстрит објави дека ќе престане да тргува со акциите на лидерите во телекомуникациите „China Mobile“, „China Telecom“ и „China Unicom“.

Набргу потоа, сепак, берзата објави дека нема да преземе такви активности и дека оваа одлука е донесена по консултации со релевантните регулаторни тела, пишува Си-Ен-Ен Бизнис.

Акциите на трите компании реагираа веднаш по веста и пораснаа за време на раното тргување во Хонг Конг во вторникот. China Unicom објави раст од повеќе од 6 проценти, а другите два – повеќе од 5 проценти.

Плановите за стопирање на трговијата со акции во Њујорк наидоа на остри критики во Кина. Локалното министерство за трговија соопшти дека Пекинг треба веднаш да преземе мерки за заштита на интересите на компаниите.

Поврзани вести

Кој на УЈП ѝ должи 8,9 милијарди денари?

msp-admin

Митевски: Најголемиот дел од инвестициите во овошните насади ги реализирав со субвенции и ИПАРД

msp-admin

Македонија лани потрошила над 152 милиони долари на увоз на лекови

msp-admin