Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Altcoin пазарот е во пораст

Денес, цената на Bitcoin SV се зголеми за 64%, додека пазарот на Altcoin го забрзува темпото.

BSV е изграден на блокчејн што се разгранува од Bitcoin Cash, која пак сам по себе е огранок на Bitcoin, кој во моментов поставува нови рекорди со секоја измината недела.

Немаше внимание кон токенот во голема мера поради попознатите монети како што се Ethereum (ЕТH) и XRP, но денес BSV се тргува по цена од над 282 долари за време на пишувањето. Тоа е сè уште далеку од неговиот рекорд од 441 американски долари, поставен на 14 јануари 2020 година.

Сите погледи се насочени кон ЕТH, кој се зголеми за 60% во последната недела, откако го држи поранешниот рекорд од над 1.400 американски долари поставен во јануари 2018 година.

Се чини дека сезоната на Altcoin е тука, откако EOS и TRX се со добивки од 17% и 13%, соодветно. Dogecoin, исто така, порасна за 10 проценти, што е продолжение на добивките, откако скокна за 70 проценти минатиот понеделник.

„Форкот“ на Bitcoin Cash е резултат на софтверска „граѓанска војна“ помеѓу два инженерски табора. Таборот SV се појави на чело со Крег Рајт, австралиски компјутерски научник, кој тврди дека го создал Bitcoin (но тоа не го сторил).

Поврзани вести

FCA: Инвеститорите во Bitcoin може да ги изгубат сите свои пари

Влатко Зорба

Растот на биткоин продолжува – надмина 53.000 долари

Влатко Зорба

Вкупната заклучена вредност во DeFi достигна 35,8 милијарди долари

Влатко Зорба