СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Институции купија 11.554 Биткоини пред да скокне цената

Финансиските институции продолжуваат да акумулираат Биткоин и купија уште 11.554 БТК непосредно пред да се искачи над 54.000 долари.

Извршниот директор на Moskovski Capital, Лекс Московски сподели неколку анализи на Glassnode кои покажуваат дека друг голем дел Биткоин е купен од Coinbase од финансиски институции и повлечен од „ладилник“.

Московски истакнува дека ова е направено непосредно пред да поскапе Биткоин, враќајќи се над нивото од 54.000 $.

Според информациите, 11.554 БТК се повлечени од најголемата крипто-берза со седиште во САД на 8 март по цена од 50.806 американски долари.

За време на купувањето, оваа сума беше 587.012.524 американски долари. Сепак, бидејќи Биткоин се тргува со 54.188 долари (според CoinMarketCap), оваа сметка на БТК е еквивалентна на 625.528.938 долари.

Во последните две недели, големи сметки на Биткоин се купени и повлечени од Coinbase двапати – на 5 март и 25 февруари – 12.000 БТК и 13.000 БТК. Овие набавки се индикативни дека финансиските институции активно ја акумулираат водечката криптовалута како залиха на вредност.

Покрај тоа, ова се случи веднаш откако американскиот Сенат усвои програма за стимулација од 1,9 трилиони американски долари за поддршка на американската економија, ослабена од кризата КОВИД-19.

Главниот комодити стратег на „Блумберг“, Мајк МекГлоун, рече дека од 2017 година, инвеститорите навлегуваат подлабоко во Биткоин како резерва на вредност наместо злато.

МекГлоун рече дека златото сигурно секогаш ќе остане во колекциите на накит и парички, но се чини дека Биткоин го истурка како инфлациски хеџ.

На 8 март, златото се тргуваше за 1.700 долари, откако во август минатата година достигна рекорд од 2.049 американски долари. Биткоинот во моментов се тргува со над 54.000 долари.

Поврзани вести

КРИПТОВАЛУТИТЕ „ВО ЦРВЕНО“: Еве кога биткоинот може повторно да „скокне“ на 50.000 долари

XRP падна за 50% само неколку часа по големиот раст

Влатко Зорба

Најпопуларната дигитална паричка повторно паѓа

Влатко Зорба