Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Ripple ангажираат директор од Amazon

Девраж Варадан од Amazon се приклучи на Ripple како постар потпретседател (SVP) за инженерство. Тој ќе го замени Кристофер Ханаан, долгогодишен вработен во блокчеин компанијата.

Извршниот директор на Ripple коментира дека е „возбуден“ што го пречекал новиот член на инженерскиот тим на компанијата.

Отворање на патот за Интернет на вредноста

Пред да биде ангажиран во Ripple, Варадан беше потпретседател на Amazon за снабдување од октомври 2017 до декември 2020 година.

Во својата изјава, тој тврди дека технолошкиот напредок може да има „длабоко позитивно“ влијание врз човештвото.

„Во водечките инженерски тимови на Amazon веќе 15 години, јас бев сведок од прва рака како големи иновации на клиенти им ги обезбедија на луѓето основните потреби што им се потребни за нивниот животен стил“.

Според Варадан, мрежата Ripple ќе ја направи глобалната финансиска мрежа поефикасна со отклучување на моќта на блокчејн со Интернет на вредноста, што го олеснува пренесувањето пари, слично на испраќање е-пошта.

„Финансиската мрежа RippleNet и отворената платформа за развивачи RippleX ја отклучуваат моќта на блокчејн и технологијата на дигитални средства, овозможувајќи им на финансиските институции, почетниците, основачите и претприемачите драматично да ја подобрат брзината, цената и сигурноста на начинот на кој луѓето прават трансакции низ целиот свет“.

Ripple продолжува да привлекува високи извршни директори

Во декември, Сенди О’Конор, поранешен главен регулатор во JPMorgan Chase, сметана за една од најмоќните жени во банкарството, се приклучи на бордот на директори на Ripple.

Тоа се случи само една недела пред Комисијата за размена на хартии од вредност на САД (SEC) да поднесе тужба против Ripple во врска со наводната нелегална продажба на XRP.

И покрај своите правни проблеми, Ripple очигледно останува привлечна компанија за високи извршни директори.

Поврзани вести

Litecoin за кратко стана четвртата по големина криптовалута според пазарната капитализација

Влатко Зорба

Има 220 милиони долари во Bitcoin, но не го знае кодот за паричникот

Влатко Зорба

САД не брзаат да бидат први со дигитална валута на централната банка

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!