Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Кубан ги спореди криптовалутите со „дот-ком“ балонот

Милијардерот и претприемач Марк Кубан вели дека пазарот на криптовалути е „исто“ како „дот-ком“ балонот од крајот на 1990-тите и раните 2000-ти.

Неговата изјава се чини дека сигнализира дека проценките на дигиталните средства може да се распрснат откако ќе се исцрпи изобилството на инвеститори.

„Набудувајќи како се тргува со криптовалутите, тоа е ИСТО како дот-ком балонот. ИСТО“, напиша на Твитер Кубан во понеделникот.

Иако „дот-ком“ балонот не заврши добро за повеќето Интернет акции, неколкумина се кренаа од пепелта за да формираат легитимни компании, рече Кубан.

Amazon, eBay и Priceline се меѓу нив.

Според Кубан, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) и „неколку други“ најверојатно ќе следат слична траекторија бидејќи нивната вредност и понудите за употреба продолжуваат да растат.

Се забележуваат навидум позитивните ставови на Кубан за првите две криптовалути, дури и кога тој ги растерува сите сценарија околу монетарната девалвација и фиат-валутата. Ова се „само продажби“, рече тој, тврдејќи дека криптовалутите се засноваат само на понудата и побарувачката.

Кубан има прилично нејасно мислење за Bitcoin. Тој еднаш тврдеше дека бананите се подобар медиум за размена од BTC и рече дека дигиталното средство ќе дејствува како колекционерско средство наместо како финансиски инструмент.

Но, само минатиот месец, тој ја пофали монетарната политика на Bitcoin, тврдејќи дека јавните компании треба „да се обврзат дека никогаш нема да издаваат нови акции“. Тоa, се разбира, се однесуваше на ограничената понуда на BTC од 21 милиони единици вклучени во кодот.

Крипто-активите повторно се најдоа во центарот на вниманието во понеделникот откако вкупната пазарна вредност изгуби повеќе од 200 милијарди долари. Гледајќи од погоре, вкупната пазарна капитализација се зголеми за четири пати во последната година, а Bitcoin неодамна достигна рекордно високо ниво од околу 42.000 $.

Поврзани вести

Вредноста на биткоинот скокна на 44.000 долари по објавата дека Тесла инвестира во криптовалутата

Влатко Зорба

Централната банка на Франција наскоро може да купува и чува Биткоин

Влатко Зорба

„Копањето“ Биткоин може да ја подигне ГЛОБАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРА за 2 степени до 2033 година

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!