СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Вртоглавиот скок на Биткоин продолжува, се појавуваат нови големи купувачи

Биткоин ја надмина вредноста од 52.000 долари утрово во 9 часот, така што оваа најпопуларна криптовалута се тргуваше по цена од 52.150 американски банкноти. Во моментов, цената на дигиталната монета на криптовалутите варира околу нов рекорд и се движи од 51 724 до 52 100 долари.

За потсетување, биткоинот вчера скокна за нивото од 51.700 долари за прв пат во историјата, што е кулминација на оптимизмот што трае речиси две цели недели. И, MicroStrategy деновиве објави дека ќе купи нови 900 милиони долари во биткоини со издавање на конвертибилни обврзници (со рок на достасување во февруари 2027 година).

MicroStrategy, која обезбедува услуги за деловно разузнавање, беше многу храбра во купувањето биткоин и поставување нови стандарди со своите резерви на готовина минатата година. На почетокот на месецот, тaa поседуваше 72.000 од нив, што сo 50.000 за една паричка значи 3,6 милијарди долари средства, пишува порталот SEEbiz.

Се повеќе компании одлучуваат да претворат долари во криптовалути, а најзвучниот потег секако го направи Елон Маск, кога Tesla вложи дури 1,5 милијарди долари во биткоин. На сите скептици во корпоративната Америка, Маск рече дека биткоинот станува посакуван магацин со вредност во време кога централните банки печатат пари со вртоглаво темпо.

Порастот на биткоинот принуди многумина да признаат дека погрешиле во контекст на криптовалутите.

Добро познат економист / песимист, Питер Шиф мораше да признае дека не бил во право овие денови. Во 2012 година тој тврдеше дека цената на златото ќе достигне 5000 долари за две години, што не се случи, но подоцна беше убеден дека биткоинот никогаш нема да достигне 50 000 долари.

„Добро, погрешив во врска со тоа предвидување. Да видиме колку долго ќе остане над 50.000 долари или колку луѓе ќе бидат доволно паметни да продаваат по таа цена“, твитна Шиф и во новиот твит останува верен на своето верување: „Инвестициите се меур кога цената не е поврзана со основната сегашна вредност на инвестицијата или разумно очекување на нејзината идна вредност, инвеститорите се силно убедени во натамошен раст на цените, а стравот од загуби е мал. На 50.000 долари, биткоин е најголемиот меур на сите времиња“, заклучува Шиф.

Поврзани вести

Polkadot демонстрира сила

Влатко Зорба

Етереум има огромен потенцијал за раст, според Камерон Винклевос (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Шеф на турска берза за криптовалути избегал со 2 милијарди долари

Влатко Зорба