СТАНДАРД life
Секс и врски

Што се случува во мозокот кога ќе се заљубите?

Кога се заљубуваме доживуваме силни чувства кои ни го менуваат животот на различни начини.

И иако најромантичните веруваат дека срцето има водечка улога во секоја љубовна врска, во реалноста сè започнува од мозокот.

Откријте зошто…

Мажите се заљубуваат побрзо од жените

Според релевантни истражувања, на мажите им требаат просечно 88 дена (околу три месеци) за да ја изразат својата љубов, додека на жените во просек 134 дена (четири и пол месеци). Во истото истражување се наведува и дека 39% од мажите велат „те сакам“ во рок од еден месец. Соодветниот процент кај жените достигнува само 23%.

Љубовта како „дрога“

На почетокот на врската, мозокот произведува многу високи нивоа на хемикалија наречена фенилетиламин (ПЕА). Овој природен амфетамин е она што ве тера да кажете дека сте „лудо заљубени“ и зошто љубовта предизвикува толку зависност. Оттука потекнуваат чувствата на радост, зголемена енергија и возбуда на почетокот на врската. А според научниците, љубовта ги предизвикува токму истите неврохемиски реакции во мозокот како оние предизвикани од дрога. Тоа е затоа што новата романтична врска го обзема центарот за „награда“ на мозокот, што резултира со општа еуфорија.

Кога ќе се заљубите, вашите стравови се намалуваат

Да се ​​биде вљубен, исто така, ги исклучува деловите од мозокот кои го контролираат општественото расудување и стравот. Значи, кога сте заљубени, не ви е гајле кој знае и што може да мисли. Поради ова, заљубените парови можат да ја истакнуваат својата љубов на кој било начин и секаде.

Го губите чувството за времето

Ако сте биле будни цела ноќ со телефонот во рака, разговаравте или му праќавте пораки на партнерот, бевте на состанок кој на крајот траеше до раните утрински часови, точно знаете на што мислиме. Според психологијата, тоа често се случува кога ќе почнеме да се заљубуваме. Невротрансмитерот норепинефрин се зголемува, поради што губите чувство за времето. Во комбинација со допамин и окситоцин, се создава врвна љубовна напивка која прави времето да тече како вода.

Поврзани вести

Крвната група ги крие НАЈДОБРИТЕ ЉУБОВНИЦИ

Urednik

Ставете ги овие 5 работи во спалната соба и вашиот љубовен живот повторно ќе процвета

Urednik

Жени откриваат: Мажите со овие особини се најдобри во кревет

Urednik