Таг : дезинфекција

МАКЕДОНИЈА

Општина Карпош спроведе дезинфекција на душеците и теписите во градинките (фото)

Со цел отстранување на вируси, бактерии и микроорганизми, во сите објекти на градинките во Општина Карпош, денеска започна процес на дезинфекција и чистење на душеците...
МАКЕДОНИЈА

СЦ „Борис Трајковски“ почна со подготовка на содржините во комплексот

Берта Китинска
Спортскиот центар „Борис Трајковски“ соопшти дека во исчекување на одлуката на Владата за олабавување на мерките за спречување и ширење на Ковид-19, почнал со подготовка...
ЕКОНОМИЈА

Атанасов: Угостителските објекти пред повторно отворање да се дезинфицираат

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, на денешната прес-конференција побара од сопствениците на угостителските објекти пред отварањето на објектите да спроведат дезинфекција....
Регион

Словенија го добива најбрзиот уред за дезинфекција на банкноти

Stefanija Kuzmanovska
Тим од Словенија разви уред за дезинфекција на банкноти со помош на ултравиолетова светлина. Уредот, како што пренесува Total Slovenia News, го носи името Cash...
МАКЕДОНИЈА

Пановска-Ставридис: Фалсификуваните средства за дезинфекција во голема мера може да му наштетат на нашето здравје

Stefanija Kuzmanovska
Поради пандемијата на коронавирус драстично е зголемена побарувачката на средства за дезинфекција, но на пазарот се појавија и голем број нови производи кои не се...
МАКЕДОНИЈА

Општина Карпош започнаа со четврта дезинфекција на влезовите од зградите

Берта Китинска
Комуналните служби на Општина Карпош започнаа со четврта дезинфекција на влезовите од зградите, во кои живеат повеќе од осум домаќинства. -Се дезинфицираат влезните врати и...
МАКЕДОНИЈА

Комуналните служби на Општина Карпош дезинфицираат згради во Козле

Stefanija Kuzmanovska
Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати, сандачињата, гелендерите и лифтот. -Оваа акција се...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Средства за чистење и дезинфекција кои НЕ СМЕЕТЕ да ги мешате

Препораките за миење раце и дезинфекција во домот треба да се почитуваат, но добро е да знаете и кои средства во вакви услови смеете да...
МАКЕДОНИЈА

Вонредна дезинфекција на згради во Карпош

Влатко Зорба
Општина Карпош од денеска почнува вонредна дезинфекција на станбените згради кои имаат повеќе од осум домаќинства. – Дел од комуналните служби на Општината ќе вршат...