СТАНДАРД life

„Недела неработен ден”

ЕКОНОМИЈА

Недела неработен ден – Трговските објекти ќе работат една смена и ќе уплаќаат 2% од приходите во недела за изградба на градинки, работниците ќе добиваат 100% повисока дневница

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, гостуваше во емисијата „24 отворено” на Телевизија 24,...
ЕКОНОМИЈА

ССМ не се согласува правото недела да биде неработен ден да се уредува и со Законот за трговија

Влатко Зорба
Сојузот на синдикати на Македонија не се согласува со предлогот на Министерството за труд и социјална политика, правото недела да биде неработен ден, да се...
ЕКОНОМИЈА

Кабинет на Битиќи: Недела неработен ден е реалност, моделот на имплементација треба да ги заштити сите чинители во општеството

Влатко Зорба
„Владината мерка за недела-неработен ден ќе се преточи во законско решение и тоа во најскоро време – тоа е ветување што Владата го стави како...
ЕКОНОМИЈА

ССМ не е консултиран за одложувањето на мерката „Недела неработен ден“

Влатко Зорба
ССМ остро реагира на последната изјава на Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска објавена во медиумите, за одложување на донесување на законските одредби...
ЕКОНОМИЈА

„Недела неработен ден” се одложува за 1-ви јануари 2022 година

Влатко Зорба
Согласно воспоставената практика, секој последен петок во месецот да се одржи седница на Комисијата за јавно-приватен дијалог, и денес во Владата на Република Северна Македонија...
ЕКОНОМИЈА

„Недела неработен ден“ е законско решение за постигнување социјална рамноправост и заштита на работничките права

Влатко Зорба
На денешната седница на економско социјалниот совет се разгледуваше драфт текстот за законското решение за „недела неработен ден“. Трипартитниот дијалог ја потврди намерата на Владата...